Ufki şehre dönüşün ilk örneğini oluşturan Hacıcuma projesi, bahçeli evlerin ve Erzurum mahalle kültürünün yeniden canlandırmasını hedefliyor. Ali Korkut, Cumhurbaşkanının izinde, Erzurum'da bahçeli evlerin ilk modelini oluşturmak istediğini söyledi.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Erzurum tarihine kalıcı imzalarını bir bir atmayı sürdürüyor. Tarihi eserlerin çevresinin açılarak yeniden gün yüzüne çıkarılması projeleriyle bilinen Başkan Korkut, Üç Kümbetler ve Hacıcuma Ufki Şehir kentsel dönüşüm projesiyle şehrin kaderini değiştirmek istiyor. Ali Korkut, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ufki Şehir hedefinin Erzurumlu için bahçeli ve cumbalı evler olduğunu belirtiyor. Korkut, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın hedefi şehirleşmede Ufki şehir, yani yatay ve bahçeli şehirlerdir. Ufki şehir temelde bir - iki ya da üç katlı bahçeli, müstakil konutlardan oluşan bir şehir kurgusu demektir. 1950'lere kadar şehirlerimizin tamamına yakını bu anlayışta inşa edilmiş. Maalesef 2000'lerle betonlaşmada hızlanma, betona boğulma sürecine girdik. Ufki şehir için Erzurum'da Hacıcuma, en uygun örneği oluşturacaktır. Nasip olursa Sayın Cumhurbaşkanıma projemizi anlatacağım" dedi. 

İki proje, bir şehir

Yakutiye Belediyesi tarafından yürütülen Üç Kümbetler Cazibe Merkezi Projesi 150 dönüm bir alanı kapsıyor. 26 tarihi ve sivil mimari örneği içerisinde barındıran kültür adası, şehrin kültür turizmine de açılan kapısı olacak. Kamulaştırmalar için 100 milyon liranın harcandığı Üç Kümbetler, Ali Korkut için en büyük rüya. Korkut, "Proje tamamlanınca Erzurum'un kaderi gerçekten değişecek. Kent parkı, kültür merkezi, müzesi, arastasıyla birlikte tarihi Erzurum'un da canlı yaşayacağı tarihi bir ada hüviyetiyle karşımıza çıkacak. Sabırsızlanıyorum" ifadelerini kullanıyor.

İkinci Proje ise Hacıcuma adını taşıyor. Hacıcuma, Taş Mescit, Dervişağa, Kadana, Aşağı Habibefendi mahallelerini içeren kentsel dönüşüm projesi için Yakutiye Belediyesinin yaptığı kamulaştırma bedeli 100 mlyon lira. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ısrarla üzerinde durduğu Ufki Şehir örneği Hacıcuma projesiyle gerçekleşecek. Ali Korkut, 125 dönüm alanda yalnızca 175 bahçeli, dar sokaklardan oluşan mahalle düşlüyor. Ali Korkut, "Ünlü mimarımız Turgut Canseve'in de çizgilerini taşıyacak özel bir proje hazırlatıyorum. Hacıcuma'da 175 ev yapılacak. Ufki şehri burada gerçekleştireceğiz. Erzurumun eski mahalle kültürü burada adeta yeniden hayat bulacak. Bahçeli, cumbalı evler, dar sokaklar ve evine giderken komşusuyla selamlaşan mutlu insanların yaşadığı bir rüya mahalle inşa edeceğiz. Çok heyecanlıyım, çünkü Cumhurbaşkanımızın açtığı ufukla, Erzurum'a ufuk açmak, kalıcı muhteşem eser bırakmak özel hissettiriyor" şeklinde konuştu.

Ufki Şehir ve Hacıcuma

Ufkî Şehir en temelde bir-iki ya da üç katlı bahçeli, müstakil konutlardan oluşan bir şehir kurgusu

demektir. 1900-1950 yılları arasında Türkiye şehirlerinin kahir ekseriyeti, giderek yok olan, bahçeli-müstakil evlerden oluşmaktaydı. ABD ve Avrupa'da da bahçeli evler oldukça yaygın bulunuyor.