Palandöken Kayak Merkezi’ndeki bir otelde Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu ve 2 Nolu Şube Yönetimlerinin, Kadın Kollarının, İlçe ve İş yeri Temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıya, Memur-Sen İl Temsilcisi Abdullah Duman, İl Milli Eğitim Müdür Vekili İsmail Bağrıyanık, Yakutiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Zinnur Şimşek ve Davetliler katıldı.
Toplantıda açılış konuşmasını yapan 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Karataş, “25 yıl önce Rahmetli Mehmet Akif İnan tarafından kurulan sendikanın geçen çeyrek asırlık zaman diliminde Ülkemizin en büyük sivil toplum kuruluşu olduğunu, sendikanın temelini atması ve kendilerine o gün hayal edilemeyecek ufuklar miras bıraktığı için kurucuları Akif İnan’ı ve yol arkadaşlarından ahrete göçmüş olanları rahmetle andıklarını ifade etti. Karataş, birliklerinin ve onurlu mücadelelerinin kıskanıldığını dile getirerek “Bunu kıskananların birlikteliğimizi ve mücadelemizi dumura uğratmak için içimize fitne ve fesat tohumları ekmeye çalıştıklarını” söyledi.
1 nolu Şube Başkanı Erkan Ciyavul ise programa eksiksiz katılım sağlayan teşkilata teşekkür etti. Ciyavul, sendikanın yetki almasıyla birlikte kazanımların ardı ardına sağlandığını üç toplu sözleşme sürecinin ardından birçok sıkıntının giderildiğini, var olan sıkıntıların giderilmesi içinde var gücümüzle çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi.
Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla ise yaptığı konuşmada son toplu sözleşmeyle 2016 yılından beri rekor denilecek kazanımlara imza attıklarını ifade etti. Yalçın, “Toplu sözleşme masasında sadece ekonomik halklar elde edilmediği, sosyal hakların da elde edildiğini anlattı.(Cuma Namazı izni-Hac İbadet izni gibi).Büyüyen Ülke Ekonomisinden Payımıza düşeni istediğimizi, tekliflerin gerçekçi teklif olduğu ve elde edilen oranların ancak müzakereler sonucu elde edildiğinin bilinmesini, Masada güçlü olunmasaydı bu rakamların mümkün olmayacağına” işaret etti. Yalçın, “Kurulduğumuzdan beri iki önemli ana değerimizin olduğunu; ilki Vesayet Kurumlarını deşifre etmek, ikincisi ise bizden olmasa da,fikirleri ve inançları bize tamamen zıt olsa da Mazlumun yanında olmak ve Zalimlere karşı dik durup mücadele etmek. Beklentiyi yüksek tutmanın sonuca olumlu etki ettiğini ifade ederek,İmza atmamanın sorumluluğu yüklenmiş bir Konfederasyona yakışmayacağını ve minderden kaçma olacağını” anlattı.