Vatanın bekası için kendi canını hiç düşünmeden düşmana siper eden Yahya Kemal Çalayır’ın ziyaretinin kendisini oldukça duygulandırdığını dile getiren Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı: “Ülkemizin sahip olduğu huzuru, birlik ve beraberliği, bayrağımızın özgürce dalgalanmasını gazilerimizin ve ebediyete intikal etmiş şehitlerimizin ödemiş olduğu bedellere borçluyuz. Bu bedelin asla ödenemeyeceğini bildiğimiz için her zaman sizlerin yanınızdayız ve olmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı şu günlerde, bağımsızlık için mücadele eden tüm vatan evlatlarına şükran borçlu olduklarını dile getiren Rektör Çomaklı: “Yarınların güçlü, aydınlık ve huzurlu Türkiye’sini inşa edebilmemiz için dünümüzü iyi bilmemiz ve asla unutmamamız gerekiyor. Tarihimize bunu borçluyuz. Bu vesileyle aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla, kahraman gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum.” dedi.
Misafirperverliğinden dolayı Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkür eden Gazi Yahya Kemal Çalayır: “Mayına bastıktan sonra 13 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi gördüm ancak benim için en büyük tedavi vatanıma hizmet etmenin vermiş olduğu gurur duygusuydu. Devletimizin varlığını her zaman yanımızda hissettik, hissetmeye de devam ediyoruz. Bugün de desteğini bizden esirgemeyen Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya da teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Ziyaretin ardından Rektör Çomaklı, Gazi Yahya Kemal Çalayır’a çeşitli hediyeler takdim etti