112 Komuta Merkezinde düzenlenen devir teslim törenine kentteki sağlık yöneticileri katıldı.
Törende veda konuşması yapan Prof. Dr. Serhat Vançelik, “Yaklaşık 10 yıldan bu yana yürüttüğüm Sağlık Müdürlüğü görevine bugün veda etme günü. Aslında bu bir veda değil. Bir bayrak değişimi demek daha doğru olacak galiba. Benden önce nasıl ki hepsi birbirinden değerli Sağlık Müdürleri gelip geçti ise, bugün ve bugünden sonra da her daim milletimize hizmet edecek değerli şahsiyetler bu koltuklarda görev yapacak. Rabbim vatan ve millet için hayırlı görevler yapacak arkadaşlarımıza güç kuvvet versin inşallah” dedi.


Vançelik, görevi devrettiği Dr. Mahmut Uçar'a yeni görevinden dolayı kutlayarak, başarılar diledi.
Görevi devralan yeni Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Uçar'da, “Bilindiği üzere 02 Kasım 2011 tarihinde yürürlüğe giren 663 sayılı “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” ile Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı yeniden yapılandırılmıştı. Söz konusu kararname ile Sağlık Bakanlığının il düzeyinde hizmetlerinin İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olmak üzere kurulan 3 ayrı yapı tarafından yürütülmesi sağlanmıştı. İlimizde mevcut son durumda bu kurumlarda İl Sağlık Müdürü olarak Prof. Dr. Serhat Vançelik, Halk Sağlığı Müdürü olarak ben ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri olarak Uz. Dr. M. Akif Güler görev yapmaktaydı. 25 Ağustos 2017 tarihinde yürürlüğe giren 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Bakanlığı il teşkilatı yeniden düzenlenerek Halk Sağlığı Müdürlükleri ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlikleri kapatılıp tüm personel ve taşınmazlarıyla İl Sağlık Müdürlüklerine devredilmiştir. İl düzeyinde Sağlık Bakanlığına ait tüm birimler “İl Sağlık Müdürlüğü” ismiyle tek çatı altında toplanmış, bu üç kurumun iş ve işlemlerinin tamamının bu müdürlük tarafından yürütülmesi sağlanmıştır. Böylece tek merkezden idare edilen, hareket kabiliyeti fazla, personel ve mali açıdan güçlü İl Sağlık Müdürlükleri kurulmuştur. Bu birleşmeyle Sağlık Bakanlığının il düzeyindeki hizmetlerinin daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi amaçlanmıştır. İlimizde de Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği kapatılarak tüm oluşumları İl sağlık müdürlüğüne devredilmiş, İl Sağlık Müdürlüğü de dahil bu üç kurumda bulunan her kademedeki yöneticilerin görevleri sonlandırılmıştır. 694 sayılı KHK ile yeniden yapılandırılmış olan Erzurum İl Sağlık Müdürlüğüne, 30 Ekim 2017 tarihi itibariyle Sağlık Müdürü olarak atandım” diye konuştu.
Konuşmaların ardından çiçek ve plaket sunumu yapılarak tören sonlandırıldı.

Dr. Mahmut Uçar kimdir?
1977 yılında Erzurum Soğucak köyünde doğdu. İlkokulu aynı köyde, orta ve lise tahsilini Erzurum İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Narman Sağlık Merkezinde 1 yıl tabip olarak görev yaptı. Ardından yaklaşık 8 yıl Erzurum ve Yalova illerindeki sağlık kurumlarında çeşitli kademelerde yönetici olarak görevde bulundu. Akabinde Erzurum ilinde 2 yıl Aile Hekimi olarak çalıştı. Daha sonra Sağlık Bakanlığı Kuzey Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü görevini 2 yıl süre ile yürüttü. Aralık 2015- Ekim 2017 tarihleri arasında Erzurum Halk Sağlığı Müdürü olarak görev yaptı. 31 Ekim 2017 tarihi itibarı ile Erzurum İl Sağlık Müdürü olarak göreve başlamıştır. Ayrıca akademik olarak İşletme alanında da yüksek lisans derecesine sahiptir. Askerlik görevini 2003-2004 yıllarında yedek subay olarak Merzifon 5. Ana Jet Üssünde yapmış olan Uçar, evli olup İngilizce ve Arapça bilmektedir.