Projesi 26 Mart 2015 tarihinde yapılan ve Aras Nehri üzerinde yar alan Söylemez Barajının ihalesi 9 Kasım 2017 tarihinde yapılacak.
Erzurum'un Pasinler ile Horasan ilçesi sınırlarında yer alan Yukarı Pasinler ve Aşağı Pasinler Ovalarındaki tarım arazilerini suya kavuşturacak olan Söylemez Barajı tamamlandığında bölge tarım üretiminde büyük ivme kazanacak.
Akdağ; 'Projeyi yakından takip edeceğiz.'
Erzurum ve bölge insanının büyük umutlarla beklediği Söylemez Barajının yapımı için 9 Kasım 2017 tarihinde ihale yapılacağını müjdeleyen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, projenin ihale aşamasına gelmesini sağlayan başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Başbakan Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı’na, ilgili Bakanlara ve DSİ’nin kıymetli yöneticilerine teşekkür etti. Erzurum milletvekilleri ile birlikte barajın ihale aşamasına gelmesi için yoğun çaba sarf ettiklerinin altını çizen Recep Akdağ, projeyi tamamlanıncaya kadar yakından takip edeceklerini de sözlerine ekledi.
Aras Nehrine altın gerdanlık olacak..!
Tamamlandığında bölgedeki 347 bin 280 dekar araziyi suyla buluşturacak olan Söylemez Barajı yaklaşık olarak 1 milyar 200 milyon liraya mal olacak. Gövde yüksekliği 113 metre olan ve 1,3 milyar metreküp depolama hacmine sahip Söylemez barajı yılda 202,69 Gwh elektrik üretimi sağlayarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Öte yandan Söylemez Barajından sulanacak olan arazilerin tamamı cazibeyle ve borulu sistemle sulanacak.