Programda ilk olarak, ETSO’nun geçmiş dönemde yürüttüğü çalışmaların anlatıldığı bir tanıtım filmi gösterildi. Odanın 2013-2017 yılları arasında yürüttüğü projelerden, hizmette yapılan yeniliklere, 2. OSB ve Cazibe Merkezleri Programı’ndan, finansal faaliyetlere kadar bir çok konuda çalışmaların anlatıldığı sunumun ardından ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Yücelik bir konuşma yaptı.
Odanın organ seçimleri öncesi çalışma arkadaşları ve oda üyesi işadamlarıyla bir araya geldikleri bir program düzenlediklerini ifade eden ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, seçimin Bakanlar Kurulu kararıyla 2018 yılı Nisan ayına ertelenmesine rağmen programı iptal etmediklerini belirterek, davetine icabeti eden herkese teşekkür etti.
Konuşmasında, “yeni nesil işadamları” olarak tanımladığı genç işadamlarının, kendilerinden daha tecrübeli olanlarla birlikte hareket etmesini ve yol arkadaşlığı yapmasının kendisini mutlu ettiğini dile getiren Yücelik, “Ben her zaman şunu söylüyorum; bizlerde bu birlik ve beraberlik olduğu müddetçe, şehrimizin üstünde dolaşan kara bulutları dağıtmayı başaracağız” dedi. Bugüne kadar yaptıkları işleri anlatmaktan geri durduklarını, laf değil, iş ürettiklerini vurgulayan Başkan Yücelik, “Aslında bu devirde yaptıklarınızı anlatmamak çok doğru bir hareket değil. Şimdi bakıyorsunuz ortada hiçbir şey olmadan insanlar atıp savuruyor. Bizim arkadaşlarımızla birlikte sloganımız şu; söz değil, eylem üretelim. Fazla söze gerek yok, eylem yapalım” diye konuştu.
“Yapamayacağımız işi söylemeyiz”
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir marka olduğunu söyleyen Başkan Yücelik konuşmasına şöyle devam etti: “Bugüne kadar, şehrimize, odamıza, esnafımıza, tüccarımıza hizmet eden herkesten Allah razı olsun. Bizim arkadaşlarımız da görev süreleri boyunca hiçbir menfaat gözetmeden, yasal hakları olan huzur haklarından bile tek kuruş almadan özveriyle görev yaptılar. Bu bir tarafa, zaman zaman işleri ters giden, sıkıntıya düşen arkadaşlarımızın problemlerini de bireysel katkılarla aramızda çözmeye çaba gösterdik. Yurt içi ve yurt dışı gezilerde paralarını ceplerinden ödediler. Bu anlamda böyle bir oda başka yerde bulamazsınız. Gelirimiz sınırlı. İnsan istiyor ki, üyeden aidatta alınmadan hizmet edilsin. Ancak buna imkan yok. Üniversitemiz için 140 dönüm arazinin tapusunu vakfımız adına aldık. Kısıtlı imkanlarımıza rağmen kuruluşu için 10 milyon lira biriktirdik ve bloke ettik. 50 milyon gayrimenkul ipoteği verdik. Bunlar çok önemli işler.”
Yapamayacağı bir işi söylemeyeceğini, bir işi yaptıktan sonra söylediğini dile getiren Başkan Yücelik, “Üniversite işi biraz yavaş ilerledi. Bu da bizim elimizde olan bir şey değildi. Yabancı bir bilim adamının dediği gibi üniversite kurmak devlet kurmaktan daha zor. Bizim mütevelli heyetinde Türkiye’nin etkin isimleri bulunuyor. Eski İçişleri Bakanımız Efkan Ala ve Başbakan Yardımcımız Sayın Recep Akdağ gibi birçok isim mütevelli heyetinde yer alıyor ve bu işin takipçisi oldular. Daha bir süre önce milletvekilimiz Prof.Dr Mustafa Ilıcalı bu konuyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. İnşallah önümüzdeki yıl bu konuda daha hızlı bir ilerleme sağlanacak” dedi.
“Lütfü Yücelik hakkını vermediği koltukta oturmaz”
Şehrin moral ve motivasyonu üst seviyede olduğunda üstesinden gelinmeyecek bir iş olmadığını kaydeden Başkan Yücelik, zaman zaman kendisine sert mizaçlı olduğunun söylendiğini ifade ederek, “Lütfü Yücelik bugüne kadar bir karıncayı bile incitmemiş bir adamdır. Lütfü Yücelik eğer bir koltukta otuyor ve o koltuğun hakkını veremiyorsa orada oturmaz. Ben bu mücadeleyi, bu sertliği gösteriyorsam bunu bu şehir için yapıyorum. Yoksa ben de iki tane süslü laf söyler, işin içinden çıkarım. Ama bizim derdimiz o değil. Bizim derdimiz; temsil ettiğimiz camianın sorunlarıdır. Ben diyorum ki; bu şehir kalkınacaksa özel sektör marifetiyle kalkınacaktır. Bunun başka yolu yok. Bu dünyanın her yerinde böyle. Özel sektörün gücü yoksa kalkınma mümkün değil, bunu artık kabul etmeyen kalmadı” şeklinde konuştu.
Üyelerinin finansmana ulaşmada yaşadığı sıkıntıları çözmek için ETSO’nun yaptığı çalışmalardan da söz eden Başkan Yücelik Erzurum’un, Kredi Garanti Fonu’nun en fazla destek sağladığı iller arasında yer aldığının altını çizdi.
Nefes Kredisi konusunda Odanın kaynak ayıramamasına rağmen TOBB’la yaptığı görüşmeler neticesinde oda üyelerinin bu krediden faydalanmasını sağladıklarını anlatan Başkan Yücelik, “Bazı işlerimizi beşeri ilişkilerimizin sayesinde yürütüyoruz. Bugüne kadar Lütfü Yücelik olarak hiçbir dönemde, hiçbir kişi ve kurumdan bir talepte bulunmadım. Taleplerimiz hep şehrimiz adına olmuştur. Bu yüzden birisinden bir istekte bulunurken çok rahatım” dedi.
Elde edilen başarılara Allah’ın yardımıyla ulaştıklarından söz eden Yücelik, “Ancak hep ağrıma giden bir şey var. Türkiye’de öyle iller var ki, 10-15 tane firması ilk 500 büyük firma arasına giriyor. Ama Erzurum’da bir tane var. O da Allah’ın yardımı ve arkadaşlarımızın gayretli çalışmalarıyla oldu. Şimdi ikinci 500’de de bir firmamız daha oldu. Ama bunların sayısını daha da artırmalıyız. Bu işler öyle sloganla olmuyor. Birlik ve beraberlikle oluyor, ortaklık kültürüyle oluyor” dedi.
“Arkadaşlarımızı desteğine layık olmaya çalıştık”
Ülkenin zaman zaman yaşadığı çalkantılı durumlara rağmen Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nın bunlardan etkilenmediğini ve dimdik ayakta durduğunu belirten Başkan Yücelik, “Odamızı şimdiye kadar hiçbir yere, hiçbir gruba bulaştırmadan arkadaşlarımızla birlikte çalıştık, çaba gösterdik. Bunlar az şeyler değil. Biz şurayla, burayla, onunla bunun hareket etmedik. Tüccar basiretli insandır. Tüccar, her zaman ne yapacağını bilir, ona göre yoluna devam eder. Biz de her zaman bu arkadaşlarımızın desteğine layık olmaya çalıştık. Sizlerin başını eğdirecek hiçbir işin içinde olmadık” ifadelerini kaydetti.
Konuşmasını sonunda bir kez daha, “söylemi değil, eylemi tercih ediyoruz” diyen Başkan Yücelik, birlikte görev yaptığı yönetim kurulu, disiplin kurulu, meclis ve meslek komitelerinin üyelerine katkılarından dolayı teşekkür etti.
Yücelik konuşmasını şöyle tamamladı: “Çalıştığım arkadaşlara teşekkür ediyorum. En küçük sıkıntı yaşamadık. Birlik beraberlik içinde yürüdük hiçbir zaman bizleri darda koymadılar. Şehir için ne gerekiyorsa onu yaptılar. Allah nasip ederse yolumuza devam edeceğiz. Seçim ne zaman olursa olsun aynı listelerle, aynı yola çıktığımız arkadaşlarla ayrılmadan beraber yürüyeceğiz. Ama bir hedefimiz var; 35‘e 35, başkası yok. Sizden tek istediğim 35 gruptan 35’ni alarak yolumuza devam etmek. Ben temsil edemediğim hiçbir yerde olmam, oturmam. Bizim öyle bir derdimiz yok. Bazıları diyor ki ‘senin derdin ne? Ne için uğraşıyorsun? İstanbul’da yerin yurdun var. Keyfine bak ne olacak fani dünya, neticede ömür bitiyor’ Ben de diyorum ki bir şey üretmeyi Allah nasip ediyorsa çalışırız, biz hayatımızı böyle çizdik. Yılgınlık yok, sizlerin desteğiyle önümüzdeki seçimi de 35-0 alarak yolumuza devam edeceğiz.”
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Yücelik, konuşmasının ardından salonu dolduran yüzlerce kişiyle ayrı ayrı ilgilendi.