Ticaret heyetine Türkiye’nin farklı illerinden inşaat ve tamamlayıcı sektörlerde faaliyet gösteren üretici ihracatçı firmalardan oluşan 35 kişi katıldı. Özbekistan; stratejik bir kararla başlattığı ekonomide dönüşüm sürecinde, dünya ile bütünleşme hamlesinde köprü görevi görecek olan Türk iş adamlarına kapıyı ardına kadar açtı.

 Son derece zengin doğal kaynaklara, tarih, turizm, tarım gibi alanlarda büyük bir potansiyele sahip Özbekistan, köklü dönüşüm ve kalkınma hamlesinde, ekonomisini liberalize ederek, yabancı yatırımcıların güvenle sermaye transferi ve yatırım gerçekleştireceği cazip koşulları oluşturmak için gerekli hukuksal düzenlemeleri, teşvik ve destek politikalarını da bir bir hayata geçirdi. Bu kapsamda getirilen teşvik ve desteklerde; çok özel imkan ve kolaylıkların sağlandığı Türk iş adamları adeta ayrıcalıklı bir konum elde ettti.

 Heyet programı çerçevesinde, Özbekistan Cumhuriyeti Taşkent Belediyesine resmi ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarete Taşkent Ticaret Müşaviri Abdullah Yavuz TÜRKER, Yönetim Kurulu Başkanı Ethem TANRIVER ve firmalardan oluşan heyet iştirak etti. Rakhmanov tarafından Taşkent’te şuan da planlanan ve süreci devam eden projeler hakkında detaylı bilgiler verildi. Bu projelerin artmasının sektörün lider ülkelerinin dikkatini çektiğini belirten Rakhmanov, halihazırda devam eden bir çok projenin Türk firmalar tarafından yürütüldüğünü ve Özbekistan Cumhurbaşkanı tarafından dikkatlice takip edildiğini belirtti. Ayrıca Özbekistan’ın inşaat sektörünün gelişiminde Türk firmalarının emeğinin çok büyük olduğunu belirtti. Türk firmaları ile sürekli toplantılar düzenlediklerini ve yatırım yapmaları için her türlü desteği verdiklerini de ayrıca sözlerine ekledi.

 Sonuç olarak;

 Özbekistan'da inşaat sektörü, ekonominin öncelikli bir sektörü olarak tanımlanmakta olup istikrarlı bir büyüme gösteren Özbekistan ekonomisinin en belirgin ulusal sektörlerinden biridir. Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev'in 2017-2021 döneminde ülke ekonomisinin kalkınması için belirlediği stratejilerde de belirtildiği şekilde, binaların ve yapıların, yeni sanayi tesislerinin ve özel işletmelerin, demiryollarının ve otoyolları ile konut yapılarının daha da geliştirilmesi için ekonominin lokomotifi olarak inşaat sektörüne özel bir yer verildi. Sektörün hacminin artırılmasında yüksek kaliteli inşaat malzemeleri ve üretimde daha düşük enerji tüketimi sağlayan ürünlerin kullanımının kilit rol oynayacağı belirtilerek bu sayede daha düşük malzeme tüketimi ile yapıcı çözümler kullanılması sonucunda maliyetlerin azaltılması; bunun doğal sonucu olarak da nihai ürün fiyatının olumlu etkilenmesi hedefleniyor.

 DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem TANRIVER;

 “T.C. Ticaret Bakanlığı 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Girşi Desteği Tebliği kapsamında ve Genel Sekreterliğimiz organizasyonunda, Özbekistan’da düzenlenen Yapı-İnşaat Sektörel Ticaret Heyeti programı sırasında gerçekleştirilen bu faaliyetler ile ihracat yapanların ihracat miktarlarının artırılması, hiç ihracat yapmamış firmalarımızın da gerek yabancı alıcılarla ticari görüşmeler yapmak, gerekse ürünlerinin dış pazardaki durumunu gözlemlemek, aynı sektördeki rakiplerini tanımak ve ihracat tecrübesi yaşamalarına imkan vermenin yanı sıra, ülkelerimiz arasındaki mevcut ikili ticari ilişkilerin ve genel anlamda dış ticaretin geliştirilmesi ve artırılmasına yardımcı olmak gibi hususlar hedefliyoruz. Toplamda 501 görüşme yapılmış ve gerçekleşen görüşmelerden 138 adet görüşmenin olumlu olduğu firmalarımız tarafından dile getirilmiştir. Yapılan görüşmeler esnasında, firmalarımızın kazandığı tecrübe gözlenmiş, ziyaretçi firmaların numune talepleri karşılanmış ve önümüzdeki günlerde ihracat gerçekleşmeleri olacağını gözlemiş bulunmaktayız.” İfadelerini kullandı.